POŽÁRY A UDÁLOSTI V ROCE 2015

Od začátku roku byla JPO Zádveřice  už u dvou požárů. 11.1.2015 v 19:45 hod. vyhlášen požární poplach s výjezdem, hoří stoh slámy v lokalitě mezi Veselou a Hvozdnou, po příjezdu na místo a zhodnocení situace od profiků ze Zlína, nechávají slámu pod kontrolou vyhořet a naší se vrací do zbrojnice.

Včera 21.3. ráno odjíždí celá jednotka na celodenní školení do Zlína, kde po teorii na učebně jsme si vyzkoušeli i nově zřízený cvičný hasičský polygon. Odpoledne po příjezdu ze Zlína, přichází i " praxe", ještě se ani všichni nerozešli domů a je v 15:03 hod. SMS zprávou vyhlášen výjezd, hoří tráva a les v oblasti Slušovic směrem na Neubuz. Auto předehřáté, chlapi u zbrojnice, rychlý odjezd do tří minut. Chvilku trvalo než dojeli na místo, jarní klasika, vypalování trávy, no a téměř po dvou hodinách jsou zpět ve zbrojnici. Ještě připravit znečištěné zásahovky na oprání a celá sobota s teorií i praxí je za náma a tak někteří stihli zhlédnout i část televizního přenosu hokeje Zlína proti Brnu.

Ve čtvrtek 23. července ve 21:06 hod přišla SMS a následně byl sirénou vyhlášen požární poplach pro PZL 861 Zádveřice, požár trávy a lesního porostu v obci, prostor lesík naproti domu č. 279. Naši vyjíždí do pěti minut, po příjezdu zjištěno, že jeden "zodpovědný" spoluobčan se rozhodl spálit nějakou suchou trávu a snad staré palety.

Při současném počasí nejde vymyslet větší debilovinu, hasiči nezasahovali, majitel, když uslyšel sirénu, použil k uhašení zahradní hadici. Svojí blbostí, jinak se to nedá ani nazvat, zaměstnal asi dvacet hasičů ve výjezdu, protože celkem vyjeli JPO Zádveřice, JPO Vizovice, HZS Zlín a jednotka JPO Slušovice, která byla před příjezdem vrácena na základnu. Žádáme důrazně všechny, aby si při tomto suchu rozmysleli jakoukoliv manipulaci s otevřeným ohněm, schází jen málo, jako v tomto případě, kdy je ohrožen majetek i lidské životy.

V sobotu 15. srpna, po dlouhé době horka, přišla večer bouřka a hned výjezd. Chlapi se vrátili ze soutěže a volal jim pan Kubečka, že u nich na Chochole nad příjezdovou cestou, po zásahu blesku hoří strom. Bez sirény, po ohlášení na OPIS do Zlína jsme ve 21.45 vyjeli v počtu 1+2. Trambus statečně "vyfuněl" až na louku nad Kubečkama, kde oheň udržovali pod kontrolou - zalévali vodou pan Kubečka, Zdeněk Baletka a Tomáš Hurta st. Jedním proudem "C" jsme to dohasili, ale pořád to tlelo v dutých větvích. Tak se musel strom uřezat, navijákem ho Zdeněk Baletka vytáhnul na louku a tam jsme ho dohasili. Tak jak měsíc nepršelo, tak po celou dobu, co jsme tam byli, doslova lélo. Ve 23.15 hlásím ze zbrojnice ukončení zásahu. Nebýt těch kravinců, ve kterých jsme šlapali, tak docela pěkný vlahý večer.